0212 593 2435 - 0544 593 2435

Personel Devam Kontrol Sistemleri

PDKS - Personel Devam Kontrol Sistemleri

PDKS (Personel Devam Kontrol Sistemi), çalışan personelin, işe giriş-çıkış zamanının kayıt altına alınmasını ve bu kayıt bilgilerinden yola çıkarak, öncelikle personel maaş hesabı ve sonrasında ihtiyaç duyulan tüm raporların oluşturulmasını, hesaplamaların hatasız yapılmasını ve saklamasını sağlayan PC tabanlı bir sistemdir.

Gerek duyulduğunda, işletme içerisinde kullanılan ya da gelecekte kullanımı planlanan entegre muhasebe sistemleri ile birlikte kullanabildiğinden sistemde herhangi bir düzensizlik ya da karşılığa sebep olmaz, aksine diğer yazılımların kullanım kolaylığını arttırır.

PDKS Sisteminde personel giriş çıkış kayıtları yaygın olarak kullanılan mifare kartlar ya da işletmelere özel tasarlanan chipler, temassız sistemler ve turnike sistemleri ile yapıldığından kayıtlardaki kesinlik maksimum seviyede tutulmaktadır. Kayıt sonrası oluşan veriler, güvenli bir veritabanı ve gelişmiş bir yazılımdan oluşan sistemimiz tarafından, önceden tanımlı veya personelin kendine özgü oluşturacağı raporların hesaplanması için temeli oluşturmaktadır.

Elde edilen raporlar, geçmişle ilgili analizlerin uzun vadede karşılaştırma imkanını verdiği gibi işletmenin üst yönetimine ışık tutarak, geleceğe yönelik daha sağlıklı kararların alımına yardımcı olur.

PDKS Tanıtım Kataloğu

Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?
Reload Reload document
| Open Open in new tab

İndir

Yazılım Ekran Görüntüleri